طراحی خطای 404 برای سایت

طراحی خطای 404 برای سایت 900 600 شتاب دهنده سیوان

خطای 404 چیست؟

خطای ۴۰۴ از رایج ترین خطاها هنگام مشاهده وبسایت توسط کاربران بوده و یکی از استانداردهای اولیه در طراحی سایت محسوب میشود. با ورود به هر صفحه اینترنتی مرورگر شما درخواست را به سرور ارسال میکند در صورتی که سرور صفحه مرورد نظر را پیدا نکرد خطای 404 نمایش داده میشود تا کاربر از عدم وجود صفحه مطلع شود. دلایل بسیاری وجود دارند که موجب میشوند کاربران با مراجعه به سایت شما خطای 404 دریافت کنند. مهمترین آنها عبارتند از:

 • حذف صفحات از روی سایت و باقی ماندن لینک آنها در سایر صفحات سایت
 • دریافت بک لینک از سایت های دیگر (اشتباه تایپی نویسنده) به صفحاتی که در سایت وجود ندارند
 • اشتباه در کدنویسی سایت و ایجاد لینک های نادرست

چرا خطای 404 را جدی بگیریم؟

گوگل توجه ویژه ای به صفحه 404 در سایت ها میکند و طراحی و وجود آن را نکته ای مثبت برای افزایش رضایت کاربران میداند. تا جاییکه در پنل گوگل وبمستر بخش ویژه ای به Crawl Errors اختصاص داده است، یکی از مهمترین اطلاعاتی که در این بخش ارائه میشود صفحاتی هستند که کاربران به آنها مراجعه کرده و خطای 404 دریافت میکنند.

از طرف دیگر زمانیکه کاربر به این قبیل صفحات ارجاع داده میشود احتمال اینکه بطور کلی سایت شما را ترک کند بالا خواهد رفت، حال اگر اطلاعات مناسبی را در اختیار او قرار دهیم شانس خود را برای جذب رضایت یک کاربر افزایش داده ایم.

نکاتی برای بهبود صفحه 404

در این بخشی نکاتی را برای بهبود عملکرد کاربران سایت پس از روبرو شدن با خطای 404 بیان خواهیم کرد:

 • در صفحه 404 به درستی به بازدیدکننده اطلاع دهید که صفحه مورد نظر او بر روی سایت وجود ندارد، برای اینکار از لحنی دوستانه استفاده کنید.
 • ارتباط گرافیکی مناسب بین آن و سایر صفحات سایت اهمیت ویژه ای دارد، زیرا ممکن است کاربران تصور کنند که از سایت شما خارج شده و به صفحه دیگری منتقل شده اند.
 • لینک های مناسبی به صفحات داخلی مهم سایت مانند نوشته های پربازدید یا وبلاگ را در صفحه خطای 404 خود قرار دهید، همچنین لینک به صفحه اصلی سایت میتواند انتخاب مناسبی برای کاربران باشد.
 • راهی برای گزارش این خطا توسط کاربران به مدیر سایت در این صفحه قرار دهید.
 • چه صفحه 404 سایت شما کاربردی و زیبا باشد و چه نباشد، مسلما نمیخواهید که توسط موتورهای جستجو ایندکس شود و یا به کاربران اینترنتی معرفی گردد، پس مطمئن شوید که خطای 404 HTTP ارسالی از سرور به درستی عمل میکند و مطالبق استاندارد است.
 • قرار دادن امکان ابزار جستجو در سایت یکی از روش های کاربردی برای جلب توجه کاربران در صفحه 404 بوده و مانع خروج آنها از سایت شما میشود.

چند نمونه از صفحه 404 در سایت های ایرانی

خطای 404 سایت ورزش 3

سایت ورزش 3 را میتوان به حق پربازدیدترین سایت ایرانی دانست و از نظر سیوان دلیل کسب چنین موفقیت هایی توجه به جزئیات برای کسب رضایت بیشتر کاربران است. در شکل زیر طراحی خلاقانه ی خطای ۴۰۴ را برای سایت ورزش ۳ میبینید که شامل موارد زیر است:

 1. از یک تصویر متحرک و مرتبط با محتوای سایت (ورزش) برای نمایش پیغام خطا استفاده کرده است.
 2. در بالای تصویر پیغام خطای داده شده به کاربر را میبینید که کاملا گویا و قابل فهم است.
 3. برای بهبود سایت لینکی ارایه شده که از کاربر خواسته شده در صورتی که مشکلی در لینک های داخلی وجود دارد به مدیریت سایت جهت انجام اصلاحات منتقل کند.

خطای 404 سایت دیوار

در صفحه ۴۰۴ سایت دیوار همان طور که میبینید با پیغام “اینجا خبری نیست سعی دارد” تا با یک جمله ساده که بار منفی کمی دارد به کاربر نشان دهد صفحه جستجو شده قابل دسترس نیست؛ ولی توضیحات بیشتر و دسترسی های ساده تری برای کاربر ایجاد نشده است. با اینکه منوی سایت همچنان در این صفحه مشاهده میشود ولی برخی کاربران ممکن است تصویر کنند که این سایت غیرفعال شده یا در این لحظه دچار مشکل است.

خطای 404 سایت اسنپ فود

در صفحه 404 سایت اسنپ فود با پیام “متاسفانه صفحه مورد نظر شما یافت نشد” مواجه می شویم که به کاربر نشان می دهد که این صفحه وجود ندارد؛ و از دکمه “بازگشت به صفحه اصلی ” برای هدایت کاربران به صفحه اصلی سایت خود استفاده کرده است.همچنین استفاده هوشمندانه از نماد همبرگر باعث جلوه دادن به سایت شده است.

صفحه 404 در سایت دیجی کالا

در این سایت با استفاده از طراحی گرافیکی در صفحه۴۰۴ به شما می فهماند که به صفحه اشتباهی وارد شده اید با گرافیک مناسب این صفحه کاربران تجربه بدی در روبه رو شدن با این خطا نخواهند داشت ولی لینک ها و توضیحات تکمیلی در آن به چشم نمیخورد، درست است که اگر هر کجای صفحه کلیک کنید به سایت اصلی دی جی کالا ارجاع خواهید شد ولی هیچ متن و پیامی برای ترغیب کاربر به کلیک کردن درج نشده است. همچنین منوی اصلی سایت در دسترس کاربر نیست تا بتواند مستقیما به بخش مورد نظر خود وارد شود.

امکان جستجو در صفحه پیام ۴۰۴

قرار دادن باکس جستجو یکی دیگر از تکنیک های پیشنهادی برای بهبود رابط کاربری در صفحات 404 است. با این کار کاربر میتواند عبارت یا موضوعی که به دنبال آن وارد سایت شما شده را جستجو کرده و مستقیما مطالب مورد نظر خود را بیابد. این روش عموما برای سایت های خبری و سایت هایی که تعداد بخش ها و صفحات بسیار زیادی دارند پیشنهاد میشود.

برای بازگشت سریعتر کاربر به صفحه اصلی و یا صفحه دلخواه مجموعه ای از گروه های اصلی محتوای وب سایت را قرار می دهیم. برای این کار پر بازدید ترین و محبوب ترین صفحات را بصورت لینک بر روی صفحه ۴۰۴ معرفی می کنیم. بسیاری از سایت ها سعی میکنند که با نمایش منوی اصلی و هدر خود در این صفحه کاربر را به صفحات اصلی سایت ارجاع دهند ولی باید حتما به کاربر یادآور شوید که این یک صفحه مهم از سایت شما نیست و در جای نامناسبی وارد شده است.

در پایان توجه داشته باشید که زیاد بودن تعداد صفحات 404 برای یک سایت مناسب نبوده و بر سئو سایت شما تاثیرگذار است، از این رو لینک های اشتباه را تا حد امکان در سایت خود تصحیح کرده و به گوگل معرفی کنید.

پیشنهاد میکنیم که صفحه 404 سیوان را ببینید و نظرات خود را در مورد کارایی آن با ما در میان بگذارید.

طراحی نرم افزار اندروید | طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب اپلیکیشن | ساخت وب اپلیکیشن | وب اپ | وب اپلیکیشن
زمان اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه : 9:00 الی 18:00 - روزهای پنجشنبه : 9:00 الی 14:00
اصفهان ، میدان احمدآباد ، خیابان ولیعصر، خیابان خواجه نظام الملک ، نبش کوچه 3ساختمان اداری ، طبقه 4
32261802 - 031
ایمیل روابط عمومی info@c1sys.com
ایمیل پشتیبانی support@c1sys.com
ایمیل فروش sales@c1sys.com

گروه نرم افزاری سیوان


The Future Is Here