مقایسه همه‌جانبه مزایا و معایب iOS و اندروید – بخش اول

شتاب دهنده سیوان

شما از چه سیستم عاملی استفاده می کنید،iOS یا اندروید؟ هر دو سیستم عامل مزایا و معایبی دارند که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

اندروید و آیفون، و یا بهتر بگوییم اندروید و iOS از سرسخت‌ترین رقبا هستند که همیشه در طول سال ها کوشیده اند تا با رقیب خود رقابت تنگاتنگی داشته باشند. در هر صورت هم اکنون آیفون یک تهدید بسیار جدی برای اندروید است و باید دید به چه علت گرایش ها به استفاده از آیفون و سیستم عامل iOS بیشتر است. سامسونگ در میان گوشی های هوشمند اندروید بیشترین سهم فروش بازار را دارد و در سال ۲۰۱۶ چیزی حدود ۳۰۸۵ میلیون دستگاه اندروید کمپانی سامسونگ به فروش رسید، بعد از سامسونگ برند هایی مثل شیائومی، هواوی و بسیاری از برند های دیگر قرار دارند که این برند ها نیز در جای خود از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این در حالی است که در همان سال اپل چیزی حدود ۲۱۵۵ میلیون آیفون را به فروش رسانید یعنی چیزی حدود ۸۰ درصد از فروش گوشی هوشمند سطح جهان به آیفون اختصاص داشته است.

اما در واقعیت کدام سیستم عامل کیفیت بهتری دارد و کاربر در ازای پرداخت پول می تواند از امکانات مناسبی بهره مند شود؟ در حال حاضر در وب سایت Macworld نظر سنجی به اشتراک گذاشته شده است که در این نظر سنجی این مسئله مطرح شده است که شما ترجیح می دهید از گوشی هوشمند آیفون استفاده کنید و یا یکی از محصولات اندروید، بدون شک درصد آیفون از درصد اندروید بسیار بیشتر است. امانباید از قابلیت های اندروید نیز غافل شد، در این مطلب به بررسی قابلیت های اندروید می پردازیم و از برخی از ویژگی های مثبت آیفون نیز یادی می کنیم.

آیفون ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند

سیستم عامل iOS سیستم عامل امن تری از اندروید است، یک کاربر آیفون به سختی می تواند از دستگاه سو استفاده کند و یا بخواهد قفل دستگاه دیگری را باز کند. در کل بدافزار های بیشتری برای اندروید طراحی می شود و راه های نفوذ بد افزار ها به آیفون سخت تر است، براساس گزارش ۲۰۱۵ Mobile Threat Report حدود ۷۰ درصد از بد افزارهای موجود فقط برای اندروید طراحی شده اند و نفوذ این بد افزار ها به اندروید بسیار ساده تر از آیفون است. بعد از آیفون سیستم عامل های ویندوز فون و بلک بری نیز از امنیت بالایی برخوردار هستند و بد افزار های کمی برای این سیستم عامل ها نوشته شده است.

یکی دیگر از معایب بسیار بزرگ سیستم عامل های اندروید موضوع به روز رسانی است. در موضوع به روز رسانی، سیستم های به روز شده برای تمام دستگاه های اندروید در یک زمان منتشر نمی شود و حتی ممکن است یک گوشی هوشمند اندروید بعد از دوسال آخرین به روز رسانی را دریافت کند؛ اما این موضوع به هیچ وجه در گوشی های هوشمند آیفون دیده نمی شود، بعد از به روز رسانی تنها در حدود یک هفته تمام یوزر های فعال قادر به دریافت آخرین به روز رسانی هستند و می توان گفت ۷۵ درصد از گوشی های هوشمند آیفون واجد شرایط به روز رسانی، پس از انتشار آن به روز می شوند.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که کاربران آیفون به صورت کامل از گزند بد افزار ها در امان نیستند، در سال ۲۰۱۵ گروهی از هکر ها از طریق ورود به اپ استور و قرار دادن بد افزار به جای یک اپلیکیشن باعث آلوده شدن تعداد بسیار زیادی از دستگاه های آیفون شده بودند و از این طریق به آیفون ها نفوذ کرده بودند. در سال ۲۰۱۵ بعد از سر و سامان بخشیده شدن به اپ استور چیزی حدود ۳۰ تا ۳۰۰ اپلیکیشن از اپ استور پاک شد.

در هر صورت اگر گزارش حمله به اپلیکیشن های اپ استور را نیز در نظر بگیریم باز هم آیفون از اندروید دارای امنیت بسیار بالاتری است.

آیفون ها از حریم خصوصی بیشتری برخوردار هستند

در موضوع بررسی حریم خصوصی در گوشی های هوشمند دو موضوع قابل بحث است، اولین موضوع که شاید مهم ترین باشد شما هنگام استفاده از اپ استور به نوعی با شخصی سازی وارد اکانت خود می شوید، شما یک اپل آی دی دارید که فقط در دسترس شما قرار دارد، در هنگام اتصال به گوگل پلی استور نیز باید از ایمیل استفاده شود ولی بدون شک امنیت رمز و نام کاربری به صورت مستقیم از ایمیل بالاتر است.

اما یکی دیگر از قابلیت های آیفون در زمینه امنیت استفاده از حسگر اثر انگشت برای قفل کردن گوشی هوشمند است، شما با اثر انگشت خود گوشی هوشمند خود را قفل می کنید و تا شما نخواهید هیچ کس نمی تواند این عمل را انجام دهد، اگر دزدی گوشی هوشمند شما را بدزدد، تا ۱۰ بار فرصت دارد به نوعی رمز شما را وارد کند و وارد گوشی هوشمند شما شود و پس از ۱۰ بار آیفون خود به خود قفل می شود.

از آیفون ۵S به بعد آیفون دارای قابلیت سیستم محاصره امن شد که این سیستم ورود به حریم خصوصی کاربران را سخت تر می کرد و اگر گوشی هوشمند شما مورد حمله و یا استفاده مشکوک قرار گیرد کوشی هوشمند در سیستم محافظه امن قرار می گیرد و دسترسی به اطلاعات را بسته می کند.

در این سیستم این موضوع نیز مطرح شده است که هیچ کس نمی تواند به گوشی های آیفون دارای پسورد نیز ورود کند. در سال ۲۰۱۵ FBI از اپل خواست تا رمز گوشی یک تروریست را باز کند و چون این گوشی هوشمند آیفون ۵S بود کمپانی از انجام این حرکت سر باز زد.با این حال در سال ۲۰۱۶ FBI توانست قفل دستگاه را بشکند و از اطلاعات داخل گوشی هوشمند استفاده کند و حتی کمپانی اپل نیز از FBI شکایتی را مطرح کرد که کار به جایی نبرد.

این موضع و اتفاق نیز برای اپل چالشی جدید بود چون در نهایت FBI موفق شد که قفل غیر قابل نفوذ آیفون را بشکند و از اطلاعات شخصی کاربران آیفون به راحتی استفاده کند، آیفون باید در صدد راهی می بود تا هرگونه سو استفاده را غیر ممکن کند.

در سال ۲۰۱۶ اپل در طی پیغامی موضوع را به صورت واضح برای کاربران خود توضیح داد و این موضوع را روشن کرد که پلیس امنیتی بدون اجازه و همکاری کمپانی دست به چنین اقدامی زده است.

در ادامه این موضع Tim Cook در اظهاراتی بیان داشت که ما از این موضوع متأسف هستیم و وظیفه اپل این است امنیت دستگاه های خود را بیش از پیش تأمین کند و بتواند راه هرگونه نفوذ به گوشی های هوشمند آیفون را ببندد.

اپل در هر صورت از این بازی سربلند بیرون آمد، حریف مقابل اپل سازمان FBI بود و حتی شاید بتوانیم بگوییم اپل بر روی شرافت خود پای بند ماند و در ازای پیشنهاد پول FBI ترجیح داد تا هر جا که امکان است از اطلاعات کاربران خود محافظت کند.

اندروید مشتری پسند تر است!

در گوشی های هوشمند آیفون شما هیچ گاه نمی توانید تم خود را عوض کنید و نمی توانید از لانچر های متفاوت استفاده کنید و همیشه محکوم به دیدن تم یکسان و در برخی از موارد خسته کننده اپل هستید، این در حالی است که شما دستگاه اندروید خود را از هر برندی که تهیه کنید، با حالت شخصی و خاص آن برند مواجه هستید، در گوشی های هوشمند سونی منو ها جوری طراحی شده اند که برنامه ها در یک منو داخلی قرار دارد و این ساختار در سامسونگ کاملا متفاوت است. علاوه بر همه این ها با وجود لانچر های فراوان برای دستگاه اندروید به راحتی می توانید تم و لانچر مورد علاقه خود را دانلود کنید و به راحتی ظاهر گوشی هوشمند خود را عوض کنید.

در اندروید شما می توانید با استفاده از ویجت ها نیز دسترسی به برخی برنامه ها را ساده تر کنید که در آیفون این قابلیت وجود ندارد و شما نمی توانید ویجت بر روی صفحه اضافه کنید.

ادامه در بخش دوم

دیدگاهی بگذارید

طراحی نرم افزار اندروید | طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب اپلیکیشن | ساخت وب اپلیکیشن | وب اپ | وب اپلیکیشن
زمان اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه : 9:00 الی 18:00 - روزهای پنجشنبه : 9:00 الی 14:00
اصفهان ، میدان احمدآباد ، خیابان ولیعصر، خیابان خواجه نظام الملک ، نبش کوچه 3ساختمان اداری ، طبقه 4
32261802 - 031
ایمیل روابط عمومی info@c1sys.com
ایمیل پشتیبانی support@c1sys.com
ایمیل فروش sales@c1sys.com

گروه نرم افزاری سیوان


The Future Is Here