چه زمانی از یک استارتاپ کناره گیری کنیم؟

چه زمانی از یک استارتاپ کناره گیری کنیم؟ 1920 1280 شتاب دهنده سیوان

چه زمانی از یک استارتاپ کناره گیری کنیم؟

هیچ احساسی بهتر از حضور در یک استارتاپ جذاب و همکاری با گروه های استارتاپی دیگر برای توسعه یک استارتاپ نیست. بسیاری از افراد برای حضور در یک استارتاپ حتی قید مزایای کارمندی در یک شرکت بزرگ با امکانات مناسب را هم می زنند .

بنابراین حضور در یک استارتاپ برای  هر فردی جذابیت خاص خود را خواهد داشت. این امر موجب افزایش استقبال عموم استارتاپ و اجرای آن در طول دو دهه اخیر شده است.
برخی از استارتاپ ها در طول مدت زمانی اندک ارزش چندین میلیون دلاری پیدا کرده اند. این امر برای اعضای فعال در حوزه استارتاپ بسیار با اهمیت می باشد . افق روشن دستیابی به موفقیت سبب طراحی استارتاپ های جذاب توسط کارآفرینان موفق شده است.

متاسفانه استارتاپ ها همیشه همراه با موفقیت نیستند. به همین خاطر باید احتمال شکست در زمینه توسعه طرح و شرکت استارتاپی را مدنظر داشته باشیم. این امر برای افرادی که به عنوان کارآفرین حرفه ای به تیم های استارتاپی اضافه می شوند، اهمیت بسیار بیشتری دارد.

وقتی ما به یک تیم کسب و کاری اضافه می شویم ، باید اطمینان نسبی از امکان کسب موفقیت و ارتقای شغلی داشته باشیم ، در غیر این صورت دامنه فعالیت ما محدود به برخی از امور اجرایی سطح پایین خواهد شد. در نهایت با شکست استارتاپ ، ما نیز یک تجربه نامناسب به کارنامه کاریمان افزوده خواهد شد.

بنابراین ما باید در صورت مشاهده نشانه هایی مبنی بر عدم فعالیت مناسب اعضای یک استارتاپ در زمینه های مختلف کسب و کاری اقدام به ترک گروه کاری کنیم.

بدون تردید این گزینه باید به عنوان آخرین راهکار مدنظر قرار گیرد. اما باید همواره به عنوان یکی از راهکارهای پیش روی شما در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهم در این میان توجه به ضرورت استعفا از حضور در استارتاپ ها است.

این امر به طور معمول مورد توجه کارآفرینان قرار نمی گیرد. به همین خاطر اغلب آنها حتی به قیمت خدشه به کارنامه حرفه ای شان اقدام به ترک گروه همکاران نمی کنند.

 نشانه شماره 1 :  سریع استخدام می کنند و سریع اخراج می کنند

در زمان برگزاری جلسات استخدام نیرو برای پیشبرد استارتاپ ، بسیار عجولانه اقدام می شود و سیاست کاری مدیران شرکت بر اخراج زود هنگام نیروها است . این نشانه را جدید بگیرید . هیچ کسب و کاری بدون اندکی صبر و تحمل توانایی کسب موفقیت در دنیای تجارت را ندارد. هر شرکتی باید اندازه مشخصی از صبر و شکیبایی را داشته باشد. در غیر این صورت به طور مداوم شاهد تغییر کارمندان و عدم ثبات در وضعیت شرکت خواهیم بود. اغلب کارآفرینان تازه کار در زمینه مدیریت کسب و کار مشکل عدم صبر و شکیبایی دارند. این امر وضعیت کلی استارتاپ مورد نظر را در معرض خطر قرار می دهد. البته این موضوع با چابکی در امور تصمیم گیری مجزا است .

نشانه شماره 2 :  در تصمیمات مهم نقشی ندارید

مدیریت کسب و کار بدون استفاده از خرد جمعی و تلاش برای بهبود وضعیت استارتاپ با مشاوره های مداوم میان مدیران مختلف امکان پذیر نیست.

یکی از اشتباهات موسس های استارتاپ ها تلاش برای تصمیم گیری بدون استفاده از نظرات سایر مدیران است. به این ترتیب ما به عنوان مدیر اجرایی یک بخش هیچ نقشی در تصمیم سازی های مهم نخواهیم داشت. این امر دامنه تاثیرگذاری و اعتبار ما را کاهش خواهد داد.

تیم مدیریت ارشد یک استارتاپ باید به طور مداوم با سایر مدیران جلسه هم اندیشی برگزار کند. این امر برای توسعه هرچه بهتر و سریع تر استارتاپ ضروری است. بسیاری از برندها در تلاش برای تاثیرگذاری بیشتر بر روی بازار اقدام به اخذ تصمیم های مهم پس از هم اندیشی و تامل بر روی نظرات مختلف می کنند. این امر برای مدیران میان رده و اجرایی احساس نقش آفرینی در جریان توسعه کسب و کار را تداعی خواهد کرد.

وقتی ما در جریان تصمیم گیری های استارتاپ نقش مهمی نداریم ، باید به دنبال راهکاری برای تغییر این شرایط باشیم. پس این نشانه را جدی بگیرید.

نشانه شماره 3 :  فرآیند استخدام بر اساس نیاز واقعی استاتارپ نیست

فرآیند استخدام باید براساس نیاز واقعی یک شرکت باشد. وقتی ما نیازمند تیم  فروش هستیم، باید اقدام به استخدام افراد ماهر در این زمینه ها کنیم.

در غیر این صورت نیازهای کسب و کارمان به طور درست رفع نخواهد شد. این امر برای بسیاری از استارتاپ ها دردسرساز می شود. امروزه یکی از چالش های مهم استارتاپ ها، عدم آگاهی از نیازهای واقعی شان در زمینه کسب و کار است. به این ترتیب در زمینه استخدام کارمندان اقدام به انتخاب افراد نامناسب می کنند. نتیجه این امر ناتوانی استارتاپها در زمینه تاثیرگذاری مطلوب بر روی بازار هدف و افزایش نقطه ضعف های شان در طول زمان است. به این ترتیب در نهایت برند ما دچار ضعف های هرچه بیشتر و ناکارآمدی اساسی خواهد شد.

نشانه شماره 4 : شرکت دارای نام اما بدون محصول یا سرویس

شاید در نگاه نخست فعالیت یک شرکت دارای نام و نشان اما بدون محصول عجیب به نظر برسد، اما گاهی اوقات این اتفاق نادر رخ می دهد. در چنین شرایطی استارتاپ مورد نظر هیچ فعالیت سودمندی در برنامه اش ندارد.

این امر موجب نگرانی هرچه بیشتر مدیران اجرایی و کارمندان در زمینه آینده شغلی شان می شود. وقتی یک شرکت دارای محصول یا سرویس مشخصی نیست، امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را نیز نخواهد داشت. به عبارت بهتر در چنین شرایطی اصلا مخاطب هدفی وجود ندارد بنابراین شرکت استارتاپی صرفا یک نام است و چشم انداز روشنی ندارد.

نشانه شماره 5 : درخواست سهام داران شدن شما به جای پرداخت حقوق

هر استارت آپی در زمینه کسب درآمد وظایف مشخصی دارد. اگر مدیران ارشد یک شرکت در زمینه سودآوری و پرداخت حقوق کارمندان عملکرد مناسبی نداشته باشند، نشانه های بروز چالش های گسترده و در نهایت شکست آن کسب و کار قابل مشاهده خواهد بود.

گاهی اوقات مدیران یک کسب و کار به جای پرداخت حقوق کارمندان و بازه های زمانی مشخص اقدام به اخذ پول از آنها می کنند. این امر با ارایه سهام شرکتی که خیلی ارزش مادی ندارد انجام می شود.

ما به عنوان یکی از مدیران شرکت تازه تاسیس باید نسبت به عملکرد حرفه ای تعهد داشته باشیم.

نشانه شماره 6 : عدم تمایل مدیرعامل به بیان سوابق اجرایی گذشته

گاهی اوقات در زمینه همکاری با تیم یک استارتاپ ما با مدیران عامل عجیب و غریبی مواجه می شویم. در این شرایط موقعیت فعالیت و همکاری برای ما فراهم نخواهد بود. یکی از مهم ترین موانع در زمینه همکاری فعال با تیم استارتاپ عدم تمایل مدیران اصلی به بیان سابقه کاری و برخی از نکات مهم در زمینه مهارت های شخصی شان است . در اغلب موارد دلیل اصلی این نوع پرهیز از بیان سابقه فقدان هرگونه تجربه در دنیای کسب و کار است. به این ترتیب ما باید به سرعت از استارتاپ مورد نظر خارج شویم.

نشانه شماره 7 : آگاهی از سابقه کیفری موسس استارتاپ

همه ما در تلاش برای فعالیت کارآفرینان نیازمند آرامش روانی هستیم. این امر بخشی از فرآیند کسب موفقیت در دنیای کسب و کار محسوب می شود. برخی از استارتاپها در ابتدا نمای جذاب دارند، اما به تدریج روی دیگر سکه نیز برای ما نمایان می شود. برخی از افراد در زمینه همکاری با استارتاپها به تدریج از سابقه کیفری موسس شرکت آگاه می شوند.

این امر در صورت انکار ابتدایی هرگونه سابقه کیفری از سوی استارتاپ مورد نظر در فرآیند استخدام بسیار خطرناک خواهد بود.

نشانه شماره 8 : عدم ارتقای سازمانی

گاهی اوقات ما در زمینه ارائه عملکرد سازمانی تداوم زیادی داریم ، اما هرگز مورد توجه تیم مدیریتی قرار نمی گیریم. این امر نشانه مناسبی در عدم دیده شدن شما در تشکیلات استارتاپ است .

ما در هر صورت تمایل به بهبود وضعیت و رتبه سازمانی هستیم و بی تردید ادامه فعالیت در شرکتی که به این نکته اهمیتی نمی دهد، بسیار دشوار خواهد بود.

طراحی نرم افزار اندروید | طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب اپلیکیشن | ساخت وب اپلیکیشن | وب اپ | وب اپلیکیشن
زمان اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه : 9:00 الی 18:00 - روزهای پنجشنبه : 9:00 الی 14:00
اصفهان ، میدان احمدآباد ، خیابان ولیعصر، خیابان خواجه نظام الملک ، نبش کوچه 3ساختمان اداری ، طبقه 4
32261802 - 031
ایمیل روابط عمومی info@c1sys.com
ایمیل پشتیبانی support@c1sys.com
ایمیل فروش sales@c1sys.com

گروه نرم افزاری سیوان


The Future Is Here