واقعیت مجازی چیست و چه کاربردی دارد ؟

واقعیت مجازی چیست و چه کاربردی دارد ؟ 900 600 شتاب دهنده سیوان

واقعیت مجازی یا Virtual Reality چیست و چه کاربردی دارد؟

واقعیت مجازی (VR) یک رابط کاربری کاملاً جدید بر خلاف معمول است که یک شخص را در یک محیط سه بعدی دیجیتال غوطه ور می کند ، به جای تماشای یک صفحه نمایش ،  تصاویر و محتوای تولید شده توسط رایانه هدف شبیه سازی یک حضور واقعی از طریق حواس (بینایی ، شنوایی ، لمس) است.

شبیه سازی واقعیت مجازی به دو مؤلفه اصلی نیاز دارد: یک منبع محتوا و یک دستگاه کاربر. به عبارت دیگر نرم افزار و سخت افزار. در حال حاضر ، چنین سیستم هایی شامل هدست ، تردمیل همه جهته ، دستکش مخصوص ، عینک است. ابزارهای VR باید تصاویر واقعی ، طبیعی ، با کیفیت بالا و امکان تعامل را فراهم کنند. برای این کار ، دستگاه ها به اندازه گیری های زیر نیاز دارند.

 • وضوح تصویر 
 • میدان دید 
 • نرخ تجدید
 • تأخیر حرکت
 • پایداری پیکسل 
 • هماهنگ سازی صوتی / تصویری

واقعیت مجازی (VR) چطور کار می کند؟

بدون شک ، واقعیت مجازی می تواند یک روز تبدیل به فناوری تحول گرا شود ، هرچند نه فردا یا ماه آینده. تجربه پوشیدن هدست و غوطه وری در دنیای مجازی هنوز ژانر جدیدی است که توسط مشتریان کشف نشده است. خوب ، حداقل مارک زاکربرگ با شور و شوق توصیف کرد که چه چیزی VR هنگام خرید Oculus در سال 2014 است.

نحوه استفاده از VR

واقعیت مجازی VR ،نحوه‌ی استفاده از VR یا واقعیت مجازی معمولا به صورت استفاده از هدست‌ های واقعیت مجازی است. برخی از تصاویر و فضاهای مورد استفاده در واقعیت مجازی بصورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی هستند و برخی دیگر نیز ویدیوها یا تصاویر 360 درجه‌ ای هستند که از محیط های واقعی تهیه و از قبل فیلمبرداری شدن. به وسیله‌ این فناوری افرادی که امکان بازدید از محل خاصی را ندارند، می توانند خود را در آن محیط قرار دهند البته این اتفاق بسیار طبیعی شکل می گیرد به طوری که مغز انسان باور می کند که در آن محیط قرار دارد و یک تجربه‌ منحصر به فرد خواهد داشت.

براساس نوع کارکرد هدست های واقعیت مجازی ، می توان آن ها را به دو بخش تقسیم کرد. اول هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگرهای اختصاصی درون خود استفاده می کنند و دوم هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگر تلفن همراه استفاده می کنند.

با توجه به اینکه تلفن های همراه پرقدرت که قابلیت پردازش و نمایش اپلیکیشن های واقعیت افزوده را داشته باشند در حال حاضر زیاد شده اند لذا هدست هایی که بر این اساس کار می کنند نیز بسیار بیشتر مورد استقبال قرار گرفتند. در حال حاضر اکثر هدست های واقعیت مجازی در بازارهای جهانی مبتنی بر تلفن های هوشمند هستند و به همین خاطر هم قیمت بسیار پایین تری نسبت به نوع اول هدست ها دارند.

واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده؟

واقعیت مجازی با واقعیت افزوده تفاوت دارد. در واقعیت افزوده کاربر در دنیای واقعی زندگی می‌ کند ولی می‌ تواند اطلاعاتی را در مورد اشیا و فضای اطراف خود به صورت مجازی دریافت کند. یک مثال برای این فناوری عینک گوگل است که مثلا اطلاعات لازم راجع به یک مجسمه خاص در وسط میدان شهر را می‌ دهد. اما در دنیای واقعیت مجازی شما به طور کامل با یک دنیای خیالی (مجازی) روبه رو هستید که به شما حس حضور در یک دنیای واقعی را می دهد علت اینکه عبارت «واقعیت» انتخاب شده برای این محصولات نیز همین هست که شما آن چنان در فضایی مجازی غرق می شوید که مرز بین واقعیت و خیال را تشخیص نمی‌ دهید. البته واقعیت مجازی را با نام های دیگری همچون واقعیت مصنوعی (artificial reality) نیز می‌ شناسیم. هر دنیای سه بعدی برای رسیدن به واقعیت مجازی چند قانون زیر را باید رعایت کند:

نمایی سه بعدی از محیط مجازی ، به طوری که از دیدگاه کاربر این دنیا به اندازه دنیای واقعی به نظر بیاید.

امکان ثبت و شبیه‌ سازی حرکات کاربر با جزئیات کامل ، به خصوص حرکات سر و چشم‌ ها به طوری که با هر حرکت ، تصاویر واقعیت مجازی دچار تغییر شود و تمامی تاثیر حرکات کاربر به نوعی قابل مشاهده باشد.

ابزارهای واقعیت مجازی

برای استفاده از قابلیت‌ های سیستم‌ های مبنتی بر واقعیت مجازی به ابزارهایی خاص نیاز داریم. پر استفاده ترین ابزار موجود برای واقعیت مجازی عبارتند از:

 • هدست های واقعیت مجازی
 • دستکش‌ های واقعیت مجازی
 • کنترلرهای دستی واقعیت مجازی

هدست های واقعیت مجازی

هدست‌های واقعیت مجازی قدیمی‌ ترین ابزار مورد استفاده در این تکنولوژی به حساب می‌ آیند. از نمونه هدست‌ های واقعیت مجازی می‌توان به Playstation VR شرکت سونی، وایو (Vive) شرکت اچ تی سی و دی دریم ویو (Daydream View) شرکت گوگل و گیر وی آر (Gear VR) شرکت سامسونگ اشاره کرد.

دستکش‌ های واقعیت مجازی

یکی دیگر از پیشرفته‌ ترین ابزارهای تکنولوژی واقعیت مجازی ، دستکش‌ های مخصوص این تکنولوژی است. دستکش‌ های واقعیت مجازی با استفاده از سنسورهای مختلف قابلیت‌ هایی مانند ردیابی حرکت‌ های دست و یا شبیه سازی احساساتی مانند لرزش و یا حرارت را دارند.

کنترلرهای دستی واقعیت مجازی

این ابزار موجود برای تکنولوژی واقعیت مجازی امکان تعامل کاربر با اجزا و اشیای دنیای مجازی موجود در واقعیت مجازی را فراهم کرده و با توانایی تشخیص وضعیت دست مانند باز و یا بسته بودن ، قابلیت انجام اعمالی مانند در دست گرفتن یک وسیله و یا رها کردن اشیا را در واقعیت مجازی برای کاربر فراهم می‌ نماید.

کاربردهای واقعیت مجازی

VR یا واقعیت مجازی در زمینه های مختلف مانند معماری ، پزشکی ، آموزشی ، فضانوردی ، خودرو سازی ، صنایع نظامی ، ورزشی ، سرگرمی و دیگر جنبه های اجتماعی و علمی کاربرد دارد.

یکی از کاربردهای مهم فناوری VR یا واقعیت مجازی در صنعت توریسم یا گردشگری و برای بازی های ویدئویی است. همچنین این تکنولوژی برای نمایش زنده کنسرت ها ، اخبار و … پتانسیل خود را به اثبات رسانده است. استفاده از این تکنولوژی برای نمایش داخل منازل و نماهای خارجی به مشتریان ، گردش در محل و دیدن ابعاد مختلف ساختمان ها مدتیه در بین شرکت های بزرگ معماری و دکوراسیون داخلی رایج شده است.

صنعت بهداشت و درمان با وجود موسساتی که از تصاویر کامپیوتری برای تشخیص و درمان بیماری‌ ها استفاده می کنند، یکی از بزرگ‌ ترین استقبال‌ کنندگان از تکنولوژی واقعیت مجازیه و در کل این فناوری در همه زمینه های می تواند مفید باشد.

استفاده در صنعت توریسم:

واقعیت مجازی ، یکی از کاربردهای مهم فناوری واقعیت مجازی در گردشگری است به این صورت که ویدئوها و یا تصاویری 360 درجه و با کیفیت بالا از مکان های توریستی و مهم تهیه می شود و افراد هزاران کیلومتر آن طرف تر می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی آن ویدئوها را آن گونه ببینند که گویی در همان جا قرار دارند و به هر طرف که بخواهند می توانند حرکت کنند.

استفاده در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی:

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری نمایش همه جهت و کامل فضای داخلی و بیرونی مکان هایی است که برای فروش یا اجاره قرار گرفته اند. بطوری که فرد بیننده به راحتی می تواند بدون حضور در آن جا همه جنبه های آن رو از طریق هدست واقعیت مجازی بررسی کرده و انتخاب کند. همچنین از این فناوری می شود برای پیش نمایش طرح های نمای داخلی آپارتمان ها استفاده کرد.

سرگرمی

اگر صنعت گیمینگ در حال حاضر یکی از کاربردهای اولیه و اصلی تکنولوژی واقعیت مجازی نباشد، پس دیگر شکل‌ های سرگرمی قطعا خواهند بود. در حال حاضر تماشاگران سینما می توانند، از فیلم‌ های سه‌ بعدی لذت ببرند اما با نرم افزار هایی مانند Oculus Cinema کاربران می تواند به شکلی عمیق‌ تر و موثرتر از دیدن این فیلم‌ها لذت ببرند. آن ها می توانند فیلم‌ ها روی یک پرده بسیار بزرگ مجازی تماشا کنند چیزی شبیه به یک تجربه شخصی دیدن فیلم و خودشون را درون آن فیلم تصور کنند که در میان افکت‌ های تصویری و صوتی محاصره شده است.

ورزشی

اگر شما جزو علاقه مندان و طرفداران ورزش هستید بد نیست بدانید که شرکت های ارائه دهنده پلت فرم واقعیت مجازی مانند LiveLike VR یک استادیوم مجازی ساخته اند که می توانید هیجان و تجربه حضور در روز مسابقه و بازی رو با دوستانتان شریک بشید آن هم در راحتی کامل و در منزل خود.

فضانوردی

این روزها دانشمندان ناسا یک ماموریت سخت در پیش دارند؛ جست و جو زندگی در سیاره‌ های دیگر. به همین دلیل هم هست که آن ها به دنبال تکنولوژی واقعیت مجازی هستند تا بتوانند از طریق آن روبات‌ ها را روی مریخ کنترل کرده و راه‌ های دقیق و کم خطر را برای فضانوردان پیدا کنند. در لابراتوار Jet Propulsion ناسا محققان هدست Oculus Rift را با تجهیزات سنجش حرکت مربوط به Kinect 2 و Xbox One مرتبط کرده‌ اند تا از این طریق بتوانند یک بازوی رباتیک را با حرکات دست اپراتور کنترل کنند.

این تکنولوژی در آینده‌ ای نه چندان دور می‌تواند برای کنترل مریخ نوردها یا دیگر ابزارها از میلیون‌ ها مایل دورتر به‌کار برده شود. با اضافه کردن تردمیل Virtuix Omni هم محققان می‌ توانند پیاده‌ روی سطح مریخ را شبیه‌ سازی کنند تا فضانوردان را برای یک فرود موفقیت‌ آمیز تقویت کنند. در نمایشگاه CES امسال هم ناسا این شانس را به بازدیدکنندگان داد تا از طریق تکنولوژی واقعیت مجازی بتوانند آنچه را که فضانوردان هنگام صعود به فضا می‌ بینند، ببینند و تجربه کنند.

بهداشت و درمان

صنعت بهداشت و درمان با وجود موسساتی که از تصاویر کامپیوتری برای تشخیص و درمان بیماری‌ ها استفاده می‌ کنند، یکی از بزرگ‌ ترین استقبال‌ کنندگان از تکنولوژی واقعیت مجازی است. شبیه‌ سازی‌ های واقعیت مجازی از قبیل آن چه شرکت‌ های نرم‌افزاری Surgical Theater و Conquer Mobile تولید می‌ کنند و می تواند تصاویر تشخیصی درست و دقیقی رو از اسکن‌ ها و مدل‌ های سه‌ بعدی تهیه شده از آناتومی بیماران را ایجاد کنند. مدل‌ های مجازی به پزشکان و جراحان تازه‌ کار و با تجربه کمک می کند تا بتوانند امن‌ ترین و موثرترین راه برای پیدا کردن محل تومورها را ارائه کند، ابزارهای جراحی را در جای درست قرار دهند یا امکان تمرین و تست درمان‌ ها و عمل‌ های جراحی پیچیده را فراهم بیاورند.

صرف‌نظر از جراحی ، واقعیت مجازی همچنین می تواند به عنوان یک ابزار موثر و مقرون به صرفه برای توان بخشی به‌ کار برده شود. بیماران ضایعات مغزی و نخاعی در سراسر اروپا حالا می توانند از یک درمان موثر مبتنی بر واقعیت مجازی که از سوی شرکت MindMazeto ارائه شده است، بهره ببرند. این درمان امکان بازیابی عملکرد فیزیکی و شناختی را با روند درمانی سریع‌ تر از روش‌های معمول برای بیماران فراهم می‌ آورد. تمرینات مجازی و بازخوردهای در لحظه درمان MindMazeto احساس انجام یک بازی را در بیمار ایجاد کرده و با ایجاد انگیزه در بیماران، آن ها را به تمرین هر روزه ترغیب می‌ کند.

کنسرت

تکنولوژی واقعیت مجازی با ساختاری مشابه همچنین می‌ تواند تجربه متفاوتی از حضور در یک کنسرت موسیقی را با پلت‌ فرم‌هایی مانند آن چه در شرکت Next VR ارائه کرده را برای کاربران ایجاد کند آن هم بدون حضور طرفداران پر سر و صدا و شلوغ.

موزه‌ ها

واقعیت مجازی می‌ تواند علایق فرهنگی ما را پررنگ‌ تر کند. این تکنولوژی می‌ تواند بلافاصله و در لحظه کاربران را به موزه لور پاریس، آکروپولیس در آتن و موزه گوگنهایم در نیویورک ببرد. در واقع تعدادی از موزه‌ ها در حال حاضر با همکاری توسعه‌ دهندگان توانسته‌ اند فضاهای مجازی را ایجاد کنند که مردم بتوانند تجربه حضور فیزیکی در موزه را در آن ها داشته باشند. سال گذشته موزه بریتیش در لندن اولین آخر هفته واقعیت مجازی خودش را برگزار کرد و موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک هم امکان تماشای بعضی از مجموعه‌ های خودش را به صورت مجازی و از طریق عینک واقعیت مجازی Cardboard گوگل برای علاقه‌مندان فراهم آورد. به این ترتیب حالا هر کاربر موبایل هوشمند می‌ تواند با استفاده از عینک واقعیت مجازی گوگل به تماشای این موزه برود.

خودروسازی

از فرآیند طراحی تا نمونه‌ های اولیه مجازی خودروسازان هم دهه‌ ها است که از شبیه‌ سازی‌های تکنولوژیک بهره می‌ برند. شرکت فورد با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift یک مرکز واقعیت مجازی برای توسعه خودروهای بدون راننده خود ساخته است. در آزمایشگاه این شرکت در در بورن میشیگان کارمندان می‌ توانند یک هدست واقعیت مجازی را پوشیده، یک صندلی در خودرویی که هنوز تولید نشده داشته باشند و از این طریق داخل و خارج یک خودرو را بازرسی کنند. نمونه‌های اولیه مجازی به طراحان و مهندسان بخش‌ های مختلف امکان بازرسی عناصر مختلف مانند موتور از نزدیک را داده تا بتوانند قبل از ورود خودرو به بازار مشکلات احتمالی آن را پیدا و رفع کنند.

آموزش

صنعت خودرو تنها کاربرد واقعیت مجازی برای اهداف طراحی نیست؛ شرکت تویوتا همچنین از هدست‌ های واقعیت مجازی Oculus به عنوان بخشی از کمپین TeenDrive365 خودش استفاده می‌ کند تا از این طریق به نوجوانان و والدینشان درباره رانندگی پرخطر آموزش دهد. این تجربه های تاثیر گذار که با هدست‌ های واقعیت مجازی ایجاد می‌ شوند، می‌ توانند آموزش در حوزه‌ های مختلف را متحول کنند. مقامات شرکت تویوتا می‌ گویند واقعیت مجازی می‌ تواند با ساده کردن و شبیه‌ سازی موقعیت‌ های پیچیده برای افراد در سنین مختلف ، آموزش شناختی سریع‌ تر، موثرتر و کاربردی‌ تری را ایجاد کند. نرم افزار هایی مانند Unimersiv و Cerevrum نمونه‌ هایی از ابزارهای آموزشی آنلاین مبتنی بر واقعیت مجازی هستند.

دادگاه‌ها

عکس‌ های ثابت و دو بعدی ممکن است ابزار کافی جهت ارزیابی صحنه‌ های جرم برای اعضای هیات منصفه نباشند. دیدن یک صحنه جرم به صورت سه‌ بعدی می‌ تواند به قضات برای تجسم اینکه افراد و اشیا به چه صورت بوده‌ اند، کمک زیادی کند. محققان دانشگاه زوریخ گزارشی را منتشر کرده‌ اند که نشان می‌ دهد استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift برای بازسازی اتفاقات و صحنه‌های جرم در دادگاه‌ها را بررسی کرده است. این محققان متوجه شده‌ اند استفاده از تکنولوژی تعاملی ، تجسم و فهم بهتر و دقیق‌ تر جزئیات یک مورد را راحت‌ تر کرده و تصمیم‌گیری درباره مجرم بودن یا نبودن افراد را منصفانه‌ تر می‌کند.

خرید

خیلی از افراد در حال حاضر با خرید آنلاین از وب‌ سایت‌ ها آشنا هستند، اما نرم افزارهای واقعیت مجازی مانند Trillenium می توانند قدم بعدی در شیوه خرید محصولات روی وب‌ سایت‌ ها باشد. این نرم افزار ها می توانند یک بازدید مجازی از تمام فروشگاه رو ایجاد کنند و تجربه خریدهای آنلاین را بهبود ببخشند. خریدارها هم می تواند به جای نگاه کردن به کاتالوگ‌ های موجود روی یک وب‌ سایت، یک تجربه خرید در لحظه و حتی با همراهی دوستانشان را داشته باشند. این نرم افزار توانسته توجه یکی از بزرگ‌ ترین خرده‌ فروشی‌ های آنلاین اروپا یعنی ASOS را به خودش جلب کند. خریداران می توانند به‌ زودی با استفاده از اپلیکیشن Trillenium و هدست‌ های واقعیت مجازی، اجناس مختلف را از ASOS به راحتی با دقت خرید حقیقی و حضوری ، بخرند.

صنایع نظامی

ارتش ایالات متحده آمریکا از شبیه‌ سازهای واقعیت مجازی برای آموزش و تمرین سربازان قبل از به‌ کار گرفتن آن ها استفاده می‌ کند. نسخه‌ های غیر تجاری بازی‌ هایی مانندVirtual Battlespace 2 و Unity 3D برای آمادگی و تمرین بیشتر نیروهای نظامی پیش از نبرد به‌ کار برده می‌ شوند. شبیه‌ سازی‌ های بازی‌ گونه به گروه‌ ها این امکان را می‌ دهد تا بتوانند با یکدیگر در فضای شبیه‌ سازی شده و نزدیک به واقعیت همکاری کنند، پیش از آنکه بخواهند با تجهیزات واقعی در دنیای حقیقی به نبرد بروند. این محیط شبیه‌ سازی شده بسیار مهم و تاثیرگذار است چون تمرین و آموزش از این طریق تمرکز و قدرت تصمیم‌ گیری سربازان و نیروهای نظامی را تقویت می‌ کند.

meditation و سلامت روانی

با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus و برنامه Guided Meditation VR کاربران می‌ توانند مکان شادی مخصوص خودشان را پیدا کنند و به خوبی در یکی از محیط‌ های قابل انتخاب از این طریق به مدیتیشن بپردازند. کارشناسان معتقدند که این تجربه می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب ناشی از زندگی پرمشغله روزانه کمک کند. واقعیت مجازی همچنین می‌تواند برای آن هایی که از مشکلات روانی جدی و نیازمند مراقبت بیشتر رنج می‌برند، به عنوان یک ابزار درمانگر مورد استفاده قرار بگیرد. تکنولوژی واقعیت مجازی می‌ تواند محیطی امن و کنترل شده را برای بیماران ایجاد کند تا بتوانند در آن با آن چه آن ها را می‌ ترساند، مواجه شوند. بر اساس مطالعه‌ ای که در یک نشریه روانشناسی آمریکایی منتشر شده، این نوع از درمان به وسیله واقعیت مجازی به خوبی درمان با داروها موثر و مفید است.

برخی هدست‌‌های واقعیت مجازی

 • هدست واقعیت مجازی سامسونگ Samsung Gear VR
 • کارل زایس (کارل زایس وی آر وان)
 • فیس‌بوک (آکیولوس ریفت)
 • اچ‌تی‌سی (اچ‌ تی‌ سی ویو)
 • هدست واقعیت مجازی فونیکس (در سه نسخه وان، لایت و پلاس)
 • هدست واقعیت مجازی BOBO VR Z4
 • ویرگلاس
 • هدست VR BOX 2
 • گوگل (گوگل کاردبورد)
 • عینک واقعیت مجازی SM VR (الهام گرفته شده از گوگل کاردبرد)
 • سامسونگ (سامسونگ گر وی‌ آر)
 • سونی کامپیوتر انترتینمنت (پروژه مورفیس)
 • هومیدو
 • فیبروم
 • سی مور
 • دارویس دایو
 • فونیکس پلاس
 • وی آر اسپیس (تولید شده در ایران)

طراحی نرم افزار اندروید | طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب اپلیکیشن | ساخت وب اپلیکیشن | وب اپ | وب اپلیکیشن
زمان اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه : 9:00 الی 18:00 - روزهای پنجشنبه : 9:00 الی 14:00
اصفهان ، میدان احمدآباد ، خیابان ولیعصر، خیابان خواجه نظام الملک ، نبش کوچه 3ساختمان اداری ، طبقه 4
32261802 - 031
ایمیل روابط عمومی info@c1sys.com
ایمیل پشتیبانی support@c1sys.com
ایمیل فروش sales@c1sys.com

گروه نرم افزاری سیوان


The Future Is Here